Dlaczego warto systematycznie badać wzrok?
Powodów jest wiele. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, gdy podczas standardowej kontroli można wcześnie wykryć wady, a tym samym zwiększyć szansę na ich zmniejszenie czy nawet całkowitą eliminację.
Więc gdy tylko pojawią się jakieś niepokojące sygnały, warto umówić się na wizytę. Tak jak mama 10-letniego chłopca, która zaobserwowała u swojego syna problemy z czytaniem i krzywe pisanie liter. Podczas standardowego badania w naszym gabinecie sprawdziliśmy u dziecka ruchy gałki ocznej, wergencje, konwergencji, fuzje, fiksacje i ostrość wzroku. Wstępne pomiary nie wykazały problemów. O tym, że 10-letak ma jednak zaburzenia wzroku, przekonaliśmy się podczas sprawdzenia widzenia barwnego tzw. kartami Ishichary. Nasz młody pacjent nie był w stanie odczytać znaków już na drugiej stronie… Po dokładnym zbadaniu i skorygowaniu wzroku do bliży i dali zastosowano delikatna korekcje nadwzroczności. Diagnozo: drobna krótkowzroczność dziecięca połączona z daltonizmem.
Podczas badania przy użyciu profesjonalnych filtrów Chromagen, na które wyłączność doboru ma jedynie kilka osób w Polsce, sprawdzono rodzaj zaburzeń i dobrano specjalne soczewki barwione w kolorze czerwonym dzięki którymi dziecko widziało kolory. Efekt? Gdy po pewnym czasie skontaktowaliśmy się z mamą 10-letka, okazało się że dziecko nabrało pewności, poprawiło się w nauce i czuje się dobrze. Najlepszą satysfakcją dla nas był uśmiech i zadowolenia chłopca i jego rodziców.
A czym jest daltonizm? Przez wiele osób mylnie odbierany jako wada wzroku, na której skutek osoba nim dotknięta (daltonista) nie rozpoznaje żadnych kolorów. Może się zatem kojarzyć z postrzeganiem świata jako całkowicie szarego. Tak zwana „ślepota barw” w rzeczywistości wygląda jednak nieco inaczej, a jej objawy mogą być przez daltonistę całkowicie niezauważone. Słowem: nie zawsze będzie sobie zdawał sprawę z tego, że widzi inaczej. Tak zwana ślepota barw, to zaburzenie widzenia, którego efektem jest utrudnione rozpoznawanie kolorów. Daltonista (w większości przypadków) nie odróżnia od siebie następujących barw: czerwonej, pomarańczowej oraz żółtej. Wyróżnia się różne rodzaje daltonizmu, co oznacza, że dotknięte nimi osoby mogą postrzegać świat zupełnie inaczej. Całkowite wyleczenie daltonizmu wrodzonego nie jest możliwe. W jego przypadku zaleca się korzystanie ze specjalnych okularów korygujących, których specjalnie opracowane szkła zmieniają sposób postrzegania barw. Można jednak skorygować zaburzenia postrzegania kolorów nabyte np. w wyniku zaćmy. Przykładowym zabiegiem wykonywanym w takich przypadkach jest zastąpienie zmętniałej soczewki nową. Również w tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że skuteczność leczenia, a także jego metody, uzależniają przyczyny choroby.